Koho se zeptat na problematiku fotovoltaiky


Zajímáte se o fotovoltaiku v Olomouci, protože vám připadá rozumné využívat energii slunce pro výrobu elektrické energie?

Spotřeba elektrické energie – do montáže fotovoltaiky se vždy promítá návratnost a životnost zařízení. S tím jde ruku v ruce spotřeba energie, musí se vám zkrátka systém vyplatit využívat. Jistě uznáte, že nemá význam, pokud máte denní spotřebu elektřiny v domácnosti do dvou kilowatthodin, abyste investovali desítky či stovky tisíc korun do zařízení, jehož životnost je sice zhruba 25 až 40 let, ale životnost střídače je mnohem menší, cca 10 let. Propočet investic je nejdůležitějším krokem na začátku zájmu o fotovoltaiku, a ten by měla provést odborná, specializovaná firma, která vám vytvoří i samotný projekt a případně provede realizaci.

fotovoltaika na zemi

Ohřev vody a topení v podlaze – víte, že s fotovoltaikou lze ohřívat i vodu? A že ji lze zapojit do systému podlahového vytápění? Toto je další možnost využívání těchto systémů, což může přinést do domácnosti výraznou finanční úsporu. Počítejte však s tím, že jde o horizont mnoha let, návratnost investic se nepromítne ihned, nebo již za pár měsíců.

fotovoltaické panely

Podmínky státní dotace – státní dotace vám může ušetřit až polovinu nákladů (pokud její výše nepřesahuje stanovený limit 350 tisíc korun). Musíte ale plnit určité podmínky, například se tím zavazujete na deset let, že bude zařízení nainstalované a využívané (alespoň ze 70 procent), a také musí váš dům být kolaudovaný a s popisným číslem. Zvažte proto, zda máte zájem na tyto podmínky přistoupit.

Jak je to s domy bez popisného čísla – kdo chce mít solární panel na střeše mobilní dřevostavby nebo zahradní kůlny v zahrádkářské kolonii, dotaci pravděpodobně nezíská a měl by v první řadě zvážit, na základě odběru elektřiny, zda se zařízení vyplatí vzhledem k jeho životnosti a doby návratnosti investic.