Jak uspět s fotovoltaikou na chalupě


Také se řadíte k lidem, co už mají dost městského života a stěhují se na venkov, nejlépe do rekreačních oblastí? Největší výhody bydlení ve městech, což je zejména blízkost nákupních center a sportovišť, již dávno postrádají svůj smysl, když máte vlastní vůz a na nákup si během krátké doby dojedete, a paradoxně tam budete dřív, než lidé, co bydlí v centru a trčí dvacet minut v kolonách. Bydlet ve městě bylo výhodné hlavně za socialismu a krátce po sametové revoluci, ale doba se mění a spolu s ní i naše preference.

fotovoltaické panely

Jednou z podstatných předností vlastního domu na venkově, pokud si odmyslíme vlastní zahradu, ticho a klid a absenci městského hluku a smogu, je možnost ušetřit na životních nákladech. V první řadě se jedná o vytápění, ohřev vody, vaření a činnost elektrických spotřebičů. Jde totiž o to, že v městském bytě s dodávkou tepla z centrální kotelny a v omezených bytových prostorách nemáte mnoho možností, jak ovlivnit spotřebu energií, zatímco ve vlastním domě lze doslova čarovat.

Jednou ze schůdných cest, jak snížit výdaje na energie, je fotovoltaika z Brna. Fotovoltaické panely umístěné na střechu domu nebo do jiných prostor, kde je dostatek slunečního svitu, umožňují nejen vyrábět elektrický proud pro pohon spotřebičů a pro svítidla, ale umožňuje i ohřev vody. Konkrétních řešení je celá řada a lze je mezi sebou kombinovat a vytvářet je přímo na míru, takže se vyplatí sjednat si schůzku s odborníkem, nejlépe u vás doma, aby mohl posoudit reálný stav a možnosti, co a jak nejlépe využít.

fotovoltaika na střeše

Další možností úspor je podlahové vytápění, to je výhodné především pro rovnoměrné šíření teplého vzduchu od topného zdroje na většině podlahové plochy, což je mnohem efektivnější způsob dodávky tepla do domu, než z radiátorů. Nemusíte kvůli tomu místnosti přetápět, což se pak ve finále projeví i na vaší peněžence.