Pozvěte si elektrikáře na výměnu svítidel


Lidé, kteří rekonstruují byty či rodinné domy a součástí rekonstrukce je i elektroinstalace, zaměstnají elektrikáře z Prahy 7 https://www.technologie-budov.cz/elektrikar-praha-7/ na několik dnů či týdnů. Toto jsou rozsáhlé akce, vyžadující náročné přípravné práce počínaje projektem přes frézování drážek ve zdi a konče zapojením a oživením rozvodných prvků. Elektrikáři se však věnují i menším zakázkám, protože i dle regulí zákona by nikdo neoprávněný neměl zasahovat do elektrických zařízení a veškerá zodpovědnost by měla přejít do rukou odborníka. Přece jen jsou ve hře dva hlavní důvody, a sice nebezpečí smrtelného úrazu a požáru.

venkovní lucerny

Elektrikáře si tedy můžete domů přizvat i pro výměnu světelných zdrojů. Může se to zdát banální záležitost a mnozí kutilové nad takovým rozhodnutím jen nevěřícně zakroutí hlavou, ovšem těch důvodů, proč toto předat elektrikáři, je celá řada.

Hliníkové vodiče – v některých domácnostech již proběhla částečná rekonstrukce elektroinstalace v tom smyslu, že je ještě relativně v pořádku starý hliníkový světelný okruh. Ovšem zapojit do hliníkových vodičů, jejichž stáří je padesát let, nové svítidlo s vypínačem, může být nad vaše síly.

Schodišťové (křížové) vypínače – pro amatéry jsou tyto vypínače mnohdy rébusem a zapojit svítidla, aby se rozsvěcela a zhasínala z více míst, se vůbec nemusí povést. Elektrikáři samozřejmě tuto problematiku ovládají, nechte to tedy raději na nich.

vnitřní svítidlo

Instalace nového osvětlení – výměna stávajícího svítidla za nové, které si koupíte v hobby marketu, je celkem snadné, ale lidé poptávají elektrikářské služby hlavně tehdy, potřebují-li rozmístit a zapojit svítidla do nových míst, například chtějí mít nejen centrální svítidlo stropní v ložnici, ale i nástěnné lampičky nad postelemi.

Průřezy vodičů – jestliže amatér zvolí příliš slabý průřez vodičů, může dojít v důsledku přehřívání i k požáru. Není to legrace a toto je další důvod, proč zaměstnat elektrikáře s patřičným osvědčením.

IP krytí – jestliže je zapotřebí namontovat lustr v obýváku, stačí jej zavěsit na hák a připojit dva vodiče do svorkovnice, a je to. Toto zvládne kde kdo a nemusíte kvůli tomu volat elektrikáře, jenže co když potřebujete instalovat osvětlení venku na zahradě? Tam bude nutné něco vědět o stupních IP krytí, kde musí být svítidla odolná vůči vodě a prachu.